Objava s tem naslovom je v moji glavi nastajala že zelo dolgo časa, pa še zdaj nisem povsem prepričana, če pravzaprav vem, kaj hočem v njej deliti z vami in vam povedati in na kakšen način vam bo to pomagalo.
Vsak vam bo povedal, da je pri gradnji hiše ena bistvenih stvari tudi ta, da si za gradnjo zastaviš trden in vzdržen finančni načrt – potem pa mu prišteješ še 20-30% za nepredvidene stroške. Ugotoviš, koliko denarja imaš na razpolago, katere dele boš pokrival s kreditom – vse s ciljem, da novogradnjo pripelješ do točke, da se lahko vanjo vseliš.
Kot najbrž že veste, smo mi našo hišo gradili v času največjih svetovnih sprememb, ki je pretresala trge, v času največjih sprememb cen materialov na trgu in vsakodnevno smo tekom gradnje doživljali še nova presenečenja. Posledično smo morali tudi finančni plan ves čas prilagajati na obstoječe razmere. Kljub temu pa je smiselno upoštevati še, da sva se tudi zato, ker so stroški s hišo ‘znani’ že na začetku, odločila za montažno hišo in na to tudi računala.
Temeljna plošča naju je prišla približno 25% več, kot bi naju prišla leto prej, pri hiši pa sva na koncu tudi morala kriti del podražitev. Ker sva ceno hiše pokrivala s kreditom, strošek pa nama je povedal izvajalec vnaprej, smo to lahko vključili tudi v kreditno pogodbo. Tako da je bil ta ‘zanesljiv finančni načrt’ zelo hitro presežen in ga je bilo treba konkretno prilagoditi.
Ena od stvari, ki stroške pri gradnji olajša, je zagotovo kredit in zanesljiva banka, ki stoji za izplačevanjem kredita, ko lahko veš, da bodo izplačila potekala tako, kot so bila dogovorjena. Pri nas se je kombinacija Lumarja kot izvajalca in NLB kot kreditodajalke, ki izplačuje kredit z dokumentarnega akreditiva po tem, ko Lumar predloži zahtevane dokumente, izkazala za zelo zanesljivo – cel proces je potekal brez težav. Sicer vsega še nismo zaključili, ker čakamo še na sončno elektrarno, ampak do sedaj je vse potekalo gladko in s tem delom financiranja se nisem rabila ukvarjat.
Vse ostalo – je pa druga zgodba. Moji možgani so, kljub temu, da imam stvari tudi na papirju, v neprestanem pogonu. Razmišljam, kaj smo vse že plačali, kaj smo vse že zaključili, kaj vse še moramo, kje se da kaj prihraniti, kaj je treba plačat takoj, katera plačila mogoče lahko še malo odložimo, na katere prilive lahko računava, kaj bi bil najbolj smiseln naslednji projekt, kako si zastaviti lestvico prioritet za vnaprej? Hiša je res nedokončana zgodba, vreča brez dna in šele ko stoji in si mislil, da si za njo že dal večino investicije, ugotoviš, da to še zdaleč ni tako. Zunanja ureditev je besedna zveza, ki mi po malem povzroča že nočne more in ko pomislim na to, kar vidim, kako euri letijo stran od nas. To je zagotovo del, ki me najbolj obremenjuje, mi kdaj pa kdaj povzroči tudi kakšno neprespano noč in ja – ni prijeten. Pa verjetno bi se mu lahko izognila, če bi pač, bila malo manj nagnjena k premlevanju o stvareh.
Potem pa je tu še en del zgodbe, ki jo redko kdo opazi – ko gradiš, pač večina financ gre v urejanje hiše in okolice in k temu, da si omogočiš čim bolj prijetno bivanje v hiši. Zdaj, v tem ‘skoraj pok*****’ času pa se mi zdi, kot da so VSI ves čas po dopustih, hodijo po evropskih mestih, na Tour de France, so po dva tedna, mesec dni na morju, ni da ni … Meni pa se zdi, kot da smo samo mi doma. Pač – imamo hišo, je logično, da ne moremo hkrati bit še vsepovsod drugje, ampak moje psihično počutje ob tem, ko to na socialnih omrežjih gledam, pa je na dnu. Se mi zdi, kot da so moji otroci prikrajšani za en kup dopusta, zato ker imamo letos druge prioritete. Saj si lahko vse skupaj zracionaliziram – za to se mi zdi dober angleški pregovor – you can’t have cake and eat it too. Ne moreš imeti vsega in če si dal prioriteto drugim zadevam, potem se pač ne pritožuj, če nečesa drugega na račun tega ne počneš – ampak! To je res lažje reči kot dejansko živeti. 😀
Toliko o tem – niso vse samo samorogi in mavrice in nova hiša, ampak je poleg še ogromno nekih skrbi, sekirancije … Pa na drugi strani tudi doseženih ciljev – z izbiro pravih sredstev za to, da jih dosežeš.
Tudi pri tej objavi je sodelovala NLB d.d., ki nama je pot do kredita in njegovo črpanje olajšala, kolikor se je dalo.