Če ste si slučajno zapomnili našo časovnico, (pa ne verjamem, da ste si jo 😀 ), smo gradbeno dovoljenje dobili v začetku julija 2021, v mesecu, ko je največ dopustov in v času, ko so cene gradbenih materialov popolnoma zblaznele. Gradbinci pa so bili v tistem času tudi vsi noro zasedeni.
Na upravni enoti so mi povedali, da preden sploh lahko prijavimo gradbišče in začnemo z izkopom, potrebujemo PZI = projekt za izvedbo. In ups, priprava tega obsežnega dokumenta bo v času dopustov žal trajala malo dlje. Veste kaj je pa največja fora? Brez PZI ti menda noben gradbinec ni hotel dat ponudbe za izvedbo temeljne plošče. Za bonus pa, kolikor sem slišala, leta 2021 poleti sploh noben gradbinec ni hotel dati ponudbe, ki bi veljala več kot dva tedna, ker so cene materialov tako noro naraščale. Stanje na trgu je bilo kaotično. Na Lumarju sem se uspela dogovoriti, da nam za poletne razmere ekspresno uredijo PZI do druge polovice avgusta, dali so nam tudi zelo okvirno oceno, da bi lahko z montažo začeli proti koncu oktobra in glede na to časovnico se nam je z začetkom del res že zelo mudilo.
Torej – PZI naj bi dobili konec avgusta, kredit rabimo uredit in črpat najkasneje 1 mesec pred začetkom montaže, banka je na vsak način želela opravit cenitev na že izvedeno temeljno ploščo, montaža pa naj bi bila oktobra. Če si seštejete dva in dva skupaj – naša časovnica je bila res do konca nategnjena.
Kaj sem lahko storila? Na srečo sem bila že dogovorjena z gradbincem g. Fijavžem preko vez, ga rezervirala za začetek gradnje avgusta, brez ponudbe, brez česarkoli, na zaupanje, da bo fer – tako pri izvedbi, kot pri končnem računu. Povpraševala sem še pri nekaj drugih, pa niso imeli niti časa, tako da do ponudbe niti prišli nismo, pomanjkanje PZI gor ali dol. G. Fijavž je že julija prišel na ogled parcele, da je dobil predstavo, na kakšni parceli bomo gradili, kakšna je podlaga, kako zahteven bo izkop, koliko je treba narediti izkopa in tampona še na dvorišču, kje bodo približno potekali priključki in vse ostalo.
PZI smo dobili tretji teden avgusta, če se prav spomnim. Da si predstavljate – to je fascikel z natančnimi navodili za izvedbo temeljne plošče, vseh priključkov, z načrti za hišo, ki vključuje tako arhitekturo, strojne inštalacije, elektro inštalacije idr. Ker sva hišo nadgradila iz nizko energijske hiše na popolnoma pasivno izvedbo, sva morala na tak način izvesti tudi temeljno ploščo, kar je najino investicijo v času norih dvigov cen tudi noro podražilo.
Spomnim se, da sva se z Jakatom julija pogovarjala, kdaj bi bilo najbolje it na dopust, da se ne bo ravno takrat zgodilo kaj bistvenega, kar bi morali urejat doma. Pa smo pristali pri našem povsem običajnem terminu, prvih dveh tednih v avgustu, ki smo jih še malenkost skrajšali, ker smo morali uskladit še sestanek z izbranim nadzornim in gradbincem ter geodeti, da smo naredili zakoličbo. Poleg tega je bilo treba še določit mesta obstoječih vodov, da ne bi pri prekopavanju parcele česa uničili, pa označiti tudi, kje bodo priključna mesta na obstoječo infrastrukturo in kje bodo potekale povezave, kar se je do dejanske realizacije še nekajkrat spremenilo.
Vse je bilo že pripravljeno in vsi smo bili sredi avgusta že v nizkem štartu za začetek. Končno se bo nekje začelo dejansko VIDETI, kaj vse sva načrtovala in plačevala že 2 leti do te točke! KONČNO! Ko sva prejela še PZI, sva nemudoma prijavila tudi začetek gradnje na upravni enoti – 8 dni po prijavi namreč lahko začneš z gradnjo. (In tudi za prijavo gradbišča sem izvedela spotoma, da je potrebna. Prej sploh vedela nisem za to.)
In tako smo konec avgusta 2021 končno v zemljo zasadili prvo lopato. Mislim, ne dejansko lopato. G. Fijavž je prišel z bagerčkom in začel razkopavat naš travnik. 😀 In pojma nismo imeli, kaj vse nas še čaka! 😀
Prvo lopato na video posnetku na storijih, najdeš tule.
Prejšnji prispevek o gradnji hiše najdeš tule, naslednji prispevek (o temeljni plošči) pa tule.
Kako nam gre v realnem času, lahko spremljaš na mojem instagram profilu tule: