V zadnjih meseceh ste me tiste, ki me malo bolje poznate, večkrat vprašale, kako to, da sem se odločila za to, da nosim barefoot obutev. Danes ponoči sem končno, po mesecih tišine, dobila navdih, da vam nekaj napišem o tem. Naj povem še, da na tem področju nisem strokovnjakinja in ne odgovarjam za morebitne posledice, ki bi jih imeli zaradi prehoda na barefoot obutev. O prednostih gibanja v obutvi za bosonogo hojo veliko piše Alja Malis v okviru svoje Vadbene klinike, veliko informacij pa najdete tudi v tujih virih. Jaz na primer sledim profil @urban_barefoot na Instagramu in preberem še marsikaj, kar spotoma srečam.
Zdi se mi, da je zavedanje o pomembnosti bosonoge hoje v vzponu, posledično pa se tudi ponudba bosonoge obutve širi. Žal pa je, sploh če upoštevamo, da je redko znižana, še vedno obutev malo višjega cenovnega razreda. Redke čevlje najdete s cenovno opredelitvijo pod 80 EUR, ponavadi pa morate temu prišteti še poštnino iz tujine. Pri nas bosonogo obutev ponuja trgovina Solemio.si, ki jo vodi Staša, ki vam z veseljem tudi pomaga in svetuje pri izbiri. Jaz obutev za svoje otroke kupujem pri njej, če pa ima model obutve za odrasle, ki mi je všeč, pa seveda tudi svoje.
Z barefoot obutvijo zase sem se začela spogledovati, ko sem jo kupila za hčerki (več o tem tukaj) in nemudoma ugotovila, da se v njej gibata hitreje, bolj spretno in da jima izjemno odgovarja. Da povem še glavne značilnosti – obutev je zelo mehka, ima zelo tanek podplat, skozi katerega se čudi vsak kamenček. Spredaj ima širši prostor za prste, da niso stisnjeni in sledijo svoji naravni obliki in ne obliki čevlja, zato lahko delujejo malo lopatasti. Nimajo nobenih lokov, opore, tudi čim manj oblike v petnem delu. (Vse torej, kar so fizioterapevti 15 let nazaj odsvetovali pri obutvi za najmlajše, zdaj pa je to po najnovejših raziskavah spet zelo aktualno in priporočeno). Ko sem ugotovila, da se mi na eni nogi začenja delat še ‘hallux valgus’ (po domače – tista bula pri palcu, ki se naredi ker je palec usmerjen proti ostalim prstom, namesto navznoter), sem se hitro odločila, da se mi splača poskusiti. Po nekaterih informacijah, ki sem jih našla, se lahko z izbiro prave obutve manjše deformacije celo odpravijo brez dodatnih invazivnih posegov.
Kaj sem sama opazila, ko sem začela nositi čevlje za bosonogo hojo?
- Noga v njih mi v gležnju ne kleca, več imam stika z podlago in ne zdrsavam po naključnih podlagah. V običajnih supergah se mi je velikokrat zgodilo, da mi je noga na kakšni korenini v gozdu klecnila, da sem zdrsnila, če sem zgrešila kakšno mini stopničko in to tako, da me je kar usekalo v križu. Odkar nosim barefoot obutev, se mi to ne dogaja več.
- Lažje imam boljšo držo. Že odkar pomnim, se držim malo sključeno. Zdaj po 30. pa mi to začenja povzročati težave (in bolečine). Opazila sem, da v barefoot obutvi lažje ohranjam pokončno držo, ker podplat ni v petnem delu dvignjen in mi to ne podre celotne postavitve telesa. Še vedno pa mi ne uspeva v takšni meri, kot bi si želela – kar je projekt tudi za preostanek mojega življenja. 😀
- Noge me po daljši hoji in nošenju čevljev ne bolijo več. To vam lahko zelo preprosto pojasnim s tem, da sem lani, ko smo kampirali v ogromnem kampu, kjer smo veliko prehodili, imela vsak večer neke čudne bolečine v nogah in hrbtu, če sem čez dan nosila natikače ali japonke (v katerih se je nemogoče ‘naravno’ gibati). Ko sem imela obute sandale, superge, teh bolečin ni bilo – pa takrat še nisem poznala barefootk. Po nošnji barefootk teh bolečin ni več, žulji so prav tako preteklost.
Katero barefoot obutev imam? Trenutno imam tri pare čevljev ter razmišljam še o širitvi kolekcije. Ampak postopoma, ker to žal, ni ravno poceni.
Moji prvi barefoot čevlji so bili Vivobarefoot Kanna. (Črni na spodnji fotki.) Kupila sem jih v slovenski trgovini v industrijski coni Črnuče in zanje odštela 115 EUR. Bolj izkušene prijateljice trdijo, da so jim že ozke. (Stopalo se zna ob ‘naravni sproščenosti’ razširiti in prsti spet grejo svojo naravno pot.) Meni so super, saj imam zaenkrat še bolj ozko stopalo. Trenutno jih redno uporabljam za fitnes, za kar so mi res popolna izbira. Pri izvedbi vaj se tovrstna obutev res res pozna – lažje je pravilno izvesti vaje, če ti stabilizacije že pri tleh nekaj ne ‘moti’. Pa še tako je treba kar precej samokontrole za pravilno izvedbo. Z njimi sem res zadovoljna, večinoma jih nosim na boso nogo. Naj dodam še, da po dveh porodih za rekreacijo ne tečem več – z izjemo par metrov za otroki. Tek po asfaltu v barefoot obutvi ni najbolj priporočljiv in pojma nimam, kakšno obutev bi izbrala, če bi mi bil tek po asfaltu v interesu.
V Indiegogo kampanji sem naročila superge Feelgrounds (rozasti zgoraj) za cca 80 EUR, ki izgledajo kot običajni tekstilni supergi. Se mi zdi, da so tudi ti malo ožji in mogoče kakšnim izkušenejšim bosonogcem znajo delovati malo ozko, še posebej spredaj pri prstih. Edino, kar me na njih res moti, je rob na podplatu pri petnem delu, ki bi res lahko bil malo bolj zaobljen. Zdi se mi, da zato ker je tako oster, malo vpliva na vzorec hoje in ga moti. Pa zelo so občutljivi – kot mama jih moram prat vsak teden, ker se pozna gor vsak flekec, (ko mi otroci hodijo po čevljih). Še vedno se mi zdijo super izbira za urbano hojo, ko nočeš izgledat kot totalen alternativec z lopatami na čevljih.
V trgovini Solemio.si sem naročila Belenka sandale, ki so celi usnjeni in zelooo mehki, hkrati pa tudi izgledajo povsem običajno. Z njimi sem bila srednje zadovoljna. Barefoot prijateljice so bile z njimi vse izjemno zadovoljne. Meni so malo ‘zdrsavale’ in zaradi gladkega usnja na podplatu sem ob vsakem koraku slišala, kako se mi ‘limajo’ dol s podplata, čeprav se mi v resnici niso. Tako da mislim, da se z njimi nismo najboljše sporazumele, tako da bo naslednje leto še kakšen drug par dobil priložnost za poletno uporabo. Pa ne preveč gledat moje podopustniško ne-več-tako nalakiranih nohotv. Če bi čakala na najbolj primeren čas za fotografiranje, tale prispevek ne vem, kdaj bi nastal. 😀
Takole, mislim, da sem zajela vse bistvene točke, o katerih sem si zadala danes pisati. Upam, da vam je tema zanimiva in je zbudila vaš interes po bolj zanesljivi hoji z manj bolečin. Več o tem, kako sodobni čevlji vplivajo na nas in prehodu na bosonogo obutev najdete pri Alji Malis tukaj.
Objava ni sponzorirana ali povezana s katerim koli ponudnikom obutve za bosonogo hojo. Osebno pa podpiram Aljo, ker veliko in izčrpno piše o človeškem gibanju in tem, kako si izboljšati gibanje, da nam bo telo še dolgo služilo ter Stašo iz Solemio.si, ker je ena prvih, ki je bosonogo obutev za otroke (in odrasle) pripeljala k nam in tako posredno tudi vpliva na boljši fizični razvoj nas in naših najmlajših. 😉