Odkar uporabljam pralne pleničke, se na vsakem koraku srečujem s predsodki v zvezi z njimi. Še v najožjem družinskem krogu komentarji na to temo niso izostali. Zato sem se odločila, da za vas pripravim nekaj najpogostejših trditev ter mojo resnico, ki se skriva za njimi.
- S pralnimi plenicami je ogromno dodatnega dela.
S plenicami je točno toliko dodatnega dela, kot si ga narediš. Jaz sem se na primer odločila, da v večini primerov ni nič narobe, če plenice peremo kar z rednimi ‘žehtami’, ne glede na to ali vključujejo svetlo ali temno perilo. Ker perem v povprečju na dva dni, to pomeni, da so pleničke oprane precej hitro, tako da nimajo časa, da se na njih nabere plesen ali kaj podobnega. Negativna posledica je sicer, da je kljub uporabi lovilcev barv bel bombaž malo zapran, kar pa na njihovo uporabo ne vpliva.
- Uporaba pralnih plenic je komplicirana.
Na prvi pogled izgleda res, da moraš najprej za izbiro, potem pa še uporabo, narediti mali doktorat. Obstajajo pa FB skupine in kratki priročniki poleg testnega paketa plenic (na primer tale opcija pri Pralnih pleničkah), ki vam bo vse razjasnil. Na začetku sem bila tako zmedena, pojma nisem imela, za katere plenice bi se odločila. Zdaj, po parih mesecih, pa znajo namontirat pralno pleničko tudi moj mož, moja mama in tašča. Kar uspeh, ne?
- Pralne plenice so drage.
Ko vidiš prvi strošek za pralne plenice, ponavadi sledi mini šok. Če pa začneš računati, koliko v povprečju porabiš za navadne plenice, ugotoviš, da se ta strošek povrne v približno enem letu. Pri nas vem, da smo za plenice za enkratno uporabo porabili približno 35 eur na mesec. Strošek pralnih plenic za celo obdobje previjanja otroka je približno 400 eur, otroci pa so v plenicah v povprečju dve leti in pol. Zdaj pa računajte. 😉
- Če uporabljaš pralne plenice, pereš kar naprej.
Pri nas res peremo kar naprej, ampak ne zaradi pralnih plenic. Mogoče je razlika ta, da namesto 5 žeht ob vikendih pač opereš še dve sproti med tednom. Razlika je torej le v organizaciji, ne pa v količini opranega perila, vsaj pri nas ne.
- Pralne plenice so ogromne in otroke ovirajo pri premikanju.
Na fotkah vidite, da so pleničke dandanes že tako napredovale, da so le malenkost večje od običajnih plenic – ponoči mogoče malo bolj, ker dodaš notri kakšen vložek, če otrok veliko lula. Naša Ronja je sicer shodila, še preden je postala uporabnica pralnih pleničk. Sem pa od večih mam že slišala, da pri njih pleničke niso imele čisto nobenega vpliva na to. Bratec v tistih za enkratno je recimo shodil pri 14 mesecih, sestrica v pralnih pa pri 10 mesecih. Slišala sem tudi, da v nekaterih razvojnih ambulantah včasih omenijo okornost pralne pleničke – v tem primeru je seveda mnenje strokovnjaka smiselno upoštevati, če pa otrok nima kakšnih razvojnih težav, pa pri uporabi pralnih pleničk ne vidim nobenega zadržka. Ronja je enako okretna, ne glede na to, katero pleničko nosi.
Pa še ena stvar: ni nujno, da si s pralnimi pleničkami življenje otežujete. Meni se zdi pomembno le to, da vsak s svojimi močmi pripomore k zdravim ritkam in manj odpadkom. Če vam je uporaba pralnih pleničk v nekaterih primerih prezahtevna, potem za tistih nekaj dni ali za tisto obdobje enostavno uporabite tiste za enkratno uporabo. Včasih je res težko, recimo na kakšnih potovanjih ali dopustu, kjer pralni stroj enostavno ni dostopen. Lahko se zgodi, da ima otrok drisko in res ne vidim razloga, zakaj si ne bi tistih težkih trenutkov, ko je otrok bolan, olajšali z nekajdnevno uporabo plenic za enkratno uporabo. Korak za korakom, pa bomo vsi skupaj mogoče le naredili spremembo v svetu.
Prispevek je nastal v sodelovanju z Barbaro, ki jo najdete pri pralne-pleničke.si. Na njo se res obrnete z vsako dilemo in vprašanjem, potrpežljivo in prijazno vam bo odgovorila na vse. Jaz sem ji še zdaj neskončno hvaležna, saj mi je pomagala iz zagate nekaj mesecev nazaj. Več o tisti zgodbi pa najdete na tejle povezavi.
Moje najljubše pleničke za dnevno uporabo so zagotovo GroVia hibridne prekrivne hlačke z vložki in prefoldi – na fotkah imate predstavljene tiste z ježki (črtaste in živalski vzorček) ter s pritiskači. Podnevi uporabljamo tudi GroVia all-in-one (svetlo vijolične in krem). Ponoči se mi najbolj obnesejo Bumgenius 5.0 (fuksija roza) ali pa GroVia prekrivne hlačke z konkretnejšimi prefoldi.