Na spletu sem že večkrat zasledila priporočila mamic, da je gibalni park v Gamlitzu idealna destinacija za enodnevni izlet z otroki, zato sem se odločila, da to preverimo tudi me. Ja, me – same punce smo šle – na obisk k prijateljici v Gradec in na izlet.
Gibalni park se nahaja streljaj za slovensko avstrijsko mejo, mislim, da lahko brez težav do njega lahko pridete tudi brez avstrijske vinjete. Obiskovalci parka so pretežno Slovenci, tako da se boste tam zagotovo lahko počutili skoraj, kot doma. 🙂 Vstopnine NI, plačate pa parkirnino, če parkirate na urejenem parkirišču poleg parka, cena je sprejemljiva – 1,5 EUR/h.
Gibalni park je speljan okrog treh majhnih ribnikov. Ker smo se tja odpravile v času vročinskega vala, smo seveda hotele vedeti tudi, če je tam možno namakanje v vodi. Na spletu trdijo, da je. Ko smo prišli tja, je bilo ob večjem bajerju kar precej ljudi, senco smo komaj našli. Sara je bila navdušena, da je lahko preizkusila svojo sladoledno blazino. Jaz pa, iskreno, nisem bila tako zadovoljna, kot ona. V bajerju je voda motna in precej topla. Dna ali česarkoli drugega ne vidiš ali dosežeš. Dostop v vodo je zelo slabo urejen za manjše otroke – vse okrog in okrog bajerja je namreč neka črna plastika, ki se na soncu zelo segreje in drsi, urejenih imajo nekaj simboličnih pomolov v obliki plastičnih plovcev. V vodo lahko torej samo skočiš, kaj dosti čofotati pa ne moreš, kar je za starše z majhnimi otroki precej naporno. Čofotanje za majhne otroke je mogoče ob enem od manjših bajerčkov ob poti, vendar tam voda ni čisto nič bolj čista. V glavnem, gibalnega parka ne priporočam za namakanje, ker je za to v bližnji in daljni okolici veliko primernejših točk.
Ne glede na to pa je park pravi mali raj za vse otroke in odrasle, ki obožujejo skakanje, guganje, ziplajne in druge motorične izzive. Na začetku vas pričaka ogromno igrišče s kar nekaj različnimi gugalnicami ter drugimi igrali, na katerih otroci urijo ravnotežje, moč in druge sposobnosti. Potem lahko izberete pot, ki vas vodi okrog bajerjev in je lahko večji ali manjši izziv. Super je, da so igrala in izzivi narejeni tako, da se lahko super prilagodijo starosti otrok in odraslih ter njihovim sposobnostim. Tako sta uživali tako Sara, kot Ronja, nekaj prostih trenutkov pa sem izkoristila tudi jaz. Okrog parka se lahko zares hitro sprehodite v približno eni uri, priporočam pa, da si za pot vzamete precej več časa, se zraven dobro razgibate ter se zabavate. Ustavite se lahko na več kot 30 točkah po parku ter preizkusite več kot 500 igral.
Neposredno poleg parka se nahaja tudi lokalček z WC-jem in tuši, kjer dobite sladoled, pijačo ter nekaj klasičnih avstrijskih jedi s klobasami in hrenovkami, kakšnega kulinaričnega presežka pa ne pričakujte. Za to se boste morali odpraviti v kakšno od restavracij v okolici.
Motorični park je torej res super destinacija za poldnevni ali dnevni izlet. Super je, da so otroci, ko pridete tja, spočiti in pripravljeni na nove izkušnje. Naši dve sta bili od vročine že malo utrujeni, vendar ju je park kljub temu tako pritegnil, da sta brez večjih težav zmogli cel krog.