Kolikokrat v življenju ste se kot mame že najedle zarečenega kruha? Jaz kar precejkrat – danes pa vam bom predstavila enega mojih največjih ‘zarekov’. Od nekdaj – no, ne od nekdaj, ampak od takrat, ko je razmislek o plenicah prvič prišel v poštev, sem bila trdno odločena, da bom vedno uporabljala plenice za enkratno uporabo. Pa ne, da sem popolnoma ignorantska do okolja, ampak enostavno zato, ker se mi je zdelo, da za to nimam časa, energije in na splošno je z enkratnimi pač bolj enostavno. Vse dokler …
Dokler ni moja druga hčerka dobila pleničnega izpuščaja, ki se ga nismo nikakor mogli znebiti. Do dobrega leta starosti je bilo s plenicami za enkratno uporabo sicer vse čisto v redu – kakšnih posebnih težav ni imela, je pa res tudi, da sem vedno uporabljala plenice, s katerimi sem imela dobre izkušnje že od prve hčerke. Pri njej sem preizkusila praktično vse znamke in v drugo uporabljala le tiste pleničke, s katerimi sem imela najboljše izkušnje. No, pa se ji je vseeno vnela ritka in začela sem z običajno rutino, ki jo imam takrat: sušenje ritke, Sudocrem … Pa sem preizkusila še dve kremi … Nič ni pomagalo. Pa sem menjala znamko plenic – je bilo še slabše. Kar naenkrat sva se začeli vrteti v nekem začaranem krogu preizkušanja krem in plenic, vnetje pa je bilo vedno hujše. Na koncu sem jo namazala še kortikosteroidno kremo, ki jo je predpisala pediatrinja – in rezultat je bil najhujši od vsega – do krvi ožgana in olupljena koža na mestih, kjer so robovi plenic. Takrat sem z mazanjem nemudoma prenehala. Praktično sem prenehala tudi z uporabo (kakršnih koli) plenic doma – ter zračila in sušila ritko in sklenila, da preizkusim še zadnjo možnost – PRALNE PLENICE.
Na srečo se mi je Barbara iz pralne-plenicke.si javila praktično takoj, ko sem zavrtela njeno številko in mi nemudoma poslala paket različnih pleničk v preizkus. Ko se prvič srečaš s pralnimi plenicami pri tako široki izbiri, itak nimaš pojma, kaj ti najbolj odgovarja, zato se mi zdi to res super možnost, ki se jo splača izkoristiti. Najprej sem bila malo šokirana nad debelo mapo navodil za uporabo, med različnimi znamkami in vrstami plenic pa sem se čisto izgubila. Nič mi ni bilo jasno. Potem pa sem enostavno začela korak za korakom – prebrala sem navodila za uporabo, preučila katere vrste pleničk sem dobila v preizkus in počasi sem zapisano povezala s posameznimi znamkami in vrstami pleničk. Preizkusila sem po štiri pleničke dveh znamk: Bumgenius in Grovia. Nisem rabila več kot tri dni, da sem točno vedela, katere prednosti in slabosti ima zame posamezna plenička. Testen paket vsem tistim, ki pojma nimate, v kaj se spuščate, res toplo priporočam. Hitro vidiš, kateri modeli pleničk ti bolj odgovarjajo in tako lahko res investiraš v tiste, ki ti bodo še dooolgo služile.
Nad preprostostjo uporabe in njihovo praktičnostjo sem res pozitivno presenečena. Ne vem, zakaj sem si predstavljala, da so pralne plenice taaakooo ogromne, nerodne, poleg tega pa jih moraš imet še miljon, da prideš skozi. Nič od tega namreč ne drži! Tehnologija je tudi pri oblikovanju pralnih plenic že tako napredovala, da so res preproste za uporabo. Da se jih kombinirati med sabo, imaš več različnih možnosti uporabe, tako da si res lahko izkušnjo prilagodiš tako, da je pisana na kožo tvojemu otroku in tebi. Obstaja res veliko verzij pleničk: ‘vse v enem’, hibridne pleničke, ki jih lahko prilagodiš na način ‘vse v enem’ ali pa čisto po svoje, pa tudi možnost povsem ločenih pleničnih podlog in prekrivnih plenic (v katero se pa nisem spuščala, ker se mi zdi najmanj prijazna za uporabo).
Na koncu sem se odločila, da Ronji skombiniram komplet pralnih pleničk na naslednji način:
- nekaj Grovia all-in-one pleničk: pleničke so mi super, vendar se zaradi tega, ker so sešite v enem kosu, sušijo kar precej časa. Ker nimam sušilnega stroja, pa tudi veliko prostora za sušenje v stanovanju ne, je to pri meni kar odločujoč faktor, saj ne želim imeti ves čas milijona plenic razprostrtih vsepovsod. Njihova prednost je, da so izredno majhne/tanke, kompaktne, praktične, tako da jih bova uporabljali za na pot ter v vrtec, kjer imava tako kul vzgojiteljice, da so se pripravljene ukvarjat s pralnimi pleničkami.
- nekaj Bumgenius 5.0 pleničk z boosterji: za ponoči so se mi te najbolje obnesle – so žepne pleničke, v katere vložiš toliko podlog, kot jih potrebuješ v danem trenutku ter si jih tako prilagodiš povsem po svoje. Tudi v ta žep lahko daš običajne tetra plenice. Prekrivna plast se suši izjemno hitro.
- največ Grovia hibridnih pleničk (tako na pritiskače, kot na ježke): hibridne hlačke so v bistvu prekrivne, hitro sušeče hlačke, v katere lahko daš Groviine vložke ali pa navadne tetra plenice (ki jih ima vsaka mamica še doma). Hlačke lahko uporabiš večkrat, če niso umazane, ter menjaš samo vložke oz. pleničke notri. Ta možnost se meni zdi res super, ker mi jih ni treba tolikokrat prati, poleg tega pa je tudi cenovno ugodna, če jo kombiniraš z že obstoječimi tetricami doma. Hibridne pleničke lahko uporabiš tudi kot plavalne pleničke, kar nam bo prišlo poleti super prav.
Preizkusili sva tudi Bumgenius Freetime pleničko, ki se mi je zdela sicer super – se mi pa zdi, da Ronji Groviin model enostavno bolj odgovarja in je malo tanjši. Bumgenius Elemental Joy je podoben kot 5.0, za katero sem se odločila, le nekoliko manjši. Za manjše ritke zelo priporočam, da si ga ogledate, ker je cenovno res ugoden, naša Ronja pa je zanj že malo prebohotna. 😀 Bumgenius Elemental je super plenička, narejena v celoti iz bombaža, vendar pa se zaradi svojega dizajna (podložek je zašit na obeh straneh in se ne da raztegniti) suši po mojih izkušnjah najdlje od vseh testiranih, zato je pri izboru zame odpadla. Preizkusili sva še Groviino O.N.E. varianto, ki je cela podložena s flisom – zato je za ta letni čas nisem izbrala, pa še pri nogicah ji je občasno kaj ušlo, ko je ponoči veliko lulala.
Na fotkah sta Bumgenius Freetime in Grovia O.N.E. – notranjost in zunanjost.
Plenični izpuščaj pa je KONČNO, po približno treh dneh od začetka uporabe pralnih pleničk v kombinaciji z uporabo kreme Sudocrem začel bledeti. Malčico sem pustila tudi vsako popoldne veliko časa brez pleničk. Za primerjavo: ko smo ritko zračili isto količino časa in jo v preostalem času zavili v plenice za enkratno uporabo, je vnetje kar vztrajalo in vztrajalo. Tako, mesec in pol dolga kalvarija se je končno končala in tako zdaj berete zapis mamice, ki se je res dobro najedla zarečenega kruha.
Nad pralnimi pleničkami sem namreč na-vdu-še-na in jih bom v čim večjem obsegu uporabljala še naprej. Za pranje in obešanje pa ne porabim dosti več časa, kot sem ga porabila za to, da sem pridelano zalogo plenic za enkratno uporabo, nosila ven v koš. Poleg tega se mi ‘ful zdi’, da smo se obnašamo malo bolj prijazno do okolja in pridelamo malenkost manj odpadkov. Pa še fuuul so kjut. Poglejte tole luštno malo rito, no! Res mi je žal edino za to, da nisem pralnih plenic uporabljala že prej.
Kaj vse sem se o pralnih pleničkah naučila še kasneje, najdeš tukaj.
Več informacij o pralnih pleničkah poišči na spletni strani Pralne pleničke. Zagotovo boš navdušena nad široko ponudbo!
komentarja 2
Katja
Kakšna pa je tvoja izkušnja z velikostmi? Malo sem namreč skeptična, ker naša enoinnekaj letnica tehta že nekje 12 kg in me skrbi, da ji potem plenice ne bodo več prav dolgo prav. Pa tudi obseg stegen ima kar konkreten :).
Mateja
Joj, tale komentar sem pa sele zdajle videla. Ronja ima zdaj dobrih 11kg in ima plenice v glavnem na zadnjih ali predzadnjih pritiskacih. Malenkost lufta se je, ne pa prav veliko. Ampak me to ne skrbi, enkratne ima velikost 5 in s to velikostjo smo pri Sari tudi zakljucili, tako da bi morale tudi te zdrzat do konca.
Drugace so pa malo vecje Bumgenius 5.0, pa hibridne z jezki, ki se lahko nastimajo na sirino po zelji in nisi vezan na pritiskace.
Upam, da sem ti pomagala.