Vsako leto berem več prispevkov o tem, kako so postali prazniki naporni, kako je materialnih stvari vsepovsod preveč. Do neke mere se s tem seveda strinjam, vseeno pa mislim, da mogoče kot civilizacija vseeno še nismo tako daleč, da bi kar v celoti ukinili podarjanje in izmenjavo prazničnih daril. Ste vedeli, da so za običajem obdarovanja tudi pomembni psihološki vidiki, ki jih ne gre zanemariti?
Obdarovanje je presenetljivo kompleksen in pomemben del interakcij med ljudmi. Pomaga definirati odnose in krepi vezi med prijatelji in družinskimi člani. Celotno dejanje obdarovanja ima pozitivne učinke, tako na tistega ki podarja, kot tudi na obdarjenca. Tisti, ki darilo kupuje, razmišlja o obdarjencu, o tem, kakšne interese ima in kaj mu je všeč. Celoten dogodek ob odpiranju daril pa je v zadovoljstvo in veselje obema. Se spomnite tistih čustev, ki ste jih doživeli, ko je vaš otrok z iskricami v očeh našel pod raztrganim darilnim papirjem ravno tisto, kar si je želel?
Po eni strani ima torej obdarovanje množico pozitivnih učinkov na naše odnose, po drugi pa je lahko vir stresa in veliko finančno breme, sploh če je ljudi, ki jih želimo obdarovati, veliko. Menim, da darila ne rabijo biti neverjetno draga, da so pozorno izbrana na način, da bodo obdarovancu všeč. Zelo pa se mi zdi pomembno da vemo, da se ljubezen in naklonjenost lahko kažeta tudi na druge načine, kot z obdarovanjem. Vsaka družina ustvarja svoje tradicije in rituale, ki jo povezujejo. To, da nam je nekdo pomemben, lahko pokažemo na najrazličnejše načine – na primer s skupaj preživetim časom, medsebojnim delanjem uslug, z besedami in fizičnim izkazovanje naklonjenosti.
Ker si ne želim, da je zadnji mesec leta posvečen dirkanju po trgovinah, razmišljam o malih pozornostih za vse člane svoje družine že nekaj mesecev prej. Že nekaj let si vsako leto naredim kar seznam ter potem spotoma nabiram vse potrebno za to, da imam do konca novembra darilca zbrana in se lahko decembra posvetim drugim stvarem. Vsako leto izberem za darila rdečo nit in jo prilagodim vsakemu posamezniku. Letos bo na primer sladka in dišeča. Dodam še fotografije obdarovanca in njemu pomembnih oseb, ki so nastale v preteklem letu, za katere upam, da bodo sčasoma imele neprecenljivo vrednost. Za otroke se vedno potrudim in če se le da, dobijo med darilci nekaj, kar so si res želeli.
Moje skromno mnenje je, da je medsebojno obdarovanje še vedno pomemben del naše kulture. Zagotovo pa je bistvo praznikov drugje, kot v materialnih stvareh. Meni je pomembno, da kot družina preživimo čas skupaj ter si pokažemo, da je to prostor, kjer lahko vedno najdemo varnost in zadovoljstvo. Da našim otrokom damo mogoče tisto malo pozornosti, za katero ob napornem tempu vsakdanjika zmanjka energije ter jim pokažemo, da so nam pomembni. Da se zahvalimo vsem, brez katerih si ne predstavljamo življenja. Da si vzamemo čas za to, da se imamo radi.
Objava je nastala v sodelovanju z Lidl Slovenija.