Spraševale ste me, kdaj bom napisala nadaljevanje najine sage z uvanjanjem goste hrane. Zadnje tedne imam doma res malo divjino – Ronja se je odločila, da se bo ponoči kar naenkrat zelo pogosto zbujala, veliko fotografiram, sodelujem pri Otroškem bazarju in še kaj bi se lahko našlo. V zaostanku sem z našim projektom 365, izletov še kar nekaj čaka na mesto na blogu, jaz pa si moram vsake toliko časa vzeti tudi nekaj ur za to, da se sploh spravim k sebi in lahko normalno funkcioniram. 😀
Torej, kako nama gre? Na splošno lahko ocenim, da nama gre uvajanje goste hrane tokrat res super. Ne vem, ali je vzrok temu enostavno to, da Ronja rajši je kot Sara, sama metoda ali to, da sem jaz pri vsem skupaj zelo sproščena. Mogoče tudi vsakega po malem. Nad napredkom sem zaenkrat res navdušena.
Za začetek uvajanja sem izbirala zelenjavo, ki jo imamo na vrtu. Nisem se omejila le na eno vrsto naenkrat. Prvič je dobila brokoli in bučke. Prvi teden je preizkusila brokoli, bučke, krompir, blitvo, korenje, cvetačo. Prvi teden sem ji hrano ponujala enkrat na dan, potem pa nadaljevala z dva do trikrat (vzporedno z našimi obroki, da jemo skupaj), kar drži še danes, po enem mesecu uvajanja. Ker je stara že 6 mesecev, tudi nisem bila pretirano pozorna pri glutenu in mlečnih izdelkih. Malo bolj sem jo opazovala seveda prvič, ko je dobila neko živilo. Reakcij na srečo ni bilo.
Po enem mesecu torej Ronja z veseljem je naslednjo hrano:
- brokoli, bučke, blitva, korenje, cvetača, paradižnik,
- krompir, riž, testenine, polenta, žganci,
- avokado, banana, slive, jabolko,
- skuta, jogurt, jajca (v zelo majhnih količinah),
- losos, tuna, piščanec,
- kruh (tudi z glutenom), grisini (v zelo majhnih količinah).
Lahko bi ji ponudila že več hrane, na primer sadja, vendar se držim zaenkrat kar tega, kar imamo doma. Sadje in zelenjavo iz trgovine bomo pač prisiljeni jesti pozimi.
Hrane ji ne pripravljam posebej, ampak jo posoparim, pokuham oz. pripravim v primerno velikih koščkih poleg naše. Včasih tudi pripravim obrok za vse in potem naš del še dodatno začinim. Priznam, da sem ji dala za poskusit tudi normalno začinjeno rižoto, ko je ravno tako naneslo. Prav zavrnila ni še ničesar. Še posebej ji tekne brokoli, paradižnik in avokado, za jajca pa recimo ne kaže posebnega interesa. Poleg ji ponudim vodo v majhnem steklenem kozarčku – ponavadi proti koncu obroka, ker jo takrat začne zanimati samo še kozarček in njegova vsebina.
Po enem mesecu se pozna že konkretna razlika v količini pojedenega obroka. Seveda še vedno niti približno ne poje vsega, kar ji ponudim, je pa po plenicah jasno, da ni več samo dojena. Ne obremenjujem se s količino pojedene hrane, ne tehtam in ne vem natančno, koliko poje.
Kaj pa zatikanje hrane, davljenje? Nekajkrat se ji je hrana zataknila, vendar nikoli tako, da bi bilo potrebno moje posredovanje. Dojenčkom se namreč ‘gag refleks’ sproži prej, kot nam odraslim, tako da je vso hrano spretno zmanipulirala nazaj na mesto, kjer jo je lahko obvladala. Prednost metode se mi zdi tudi ta, da jo lahko lažjega srca pustim, da raziskuje svet, saj vem, da če po naključju nekaj majhnega dobi v usta, s tem zna manipulirati.
V enem mesecu se ji je neverjetno razvil tudi pincetni prijem in splošna sposobnost koordinacije roke – usta. Tudi najmanjše koščke spravi v usta. Veliko jih še vedno potem pljune ven, ali pa jih pač zadrsa dol z mizice. Na splošno je postala veliko bolj natančna.
Edini res opazen minus te metode je umazanija. Preostanek obroka vedno ostane pod stolom. Kadar kam greva, ostajava večinoma pri bolj enostavnem načinu hranjenja – dojenju. 😉
Če imate glede BLW metode še kakšna dodatna vprašanja, pa mi jih prosim napišite v komentar. Seveda bom nanje odgovorila, če bom le vedela odgovor. 🙂
Zakaj sem se odločila za BLW, najdete tukaj.
komentarjev 5
Lidija Mencingar
Lep pozdrav…smo stari 10 mesecev in smo naenkrat- čez noč začeli zavračati hrano,ki je pripravljena za njo, torej kakšna mešanica zelenjave z medom in prilogo…poje kar lahko prime v roko, vse ostalo zavrne in je raje lačna kot da odpre usta…
Prosim za kako idejo, kako se zdaj naj organiziram, kaj naj ji dam za jesti…
Zajtrk kruh z namazi in mleko…
Malice dopoldan in popoldan sadje po kosckih, kakšen jogurt še poje…
Kosilo in večerja pa ne vem…meso, zelenjavo in kakšne testenine lahko dam v koščkih, kaj pa riž ipd.?
Prosim pomagajte mi in mislite se ona naje kaj iz tega, ker je pol hrane na tleh…
Hvala vam že v naprej, lp Lidija
Mateja Tamše
Živijo! Nisem sicer izobražena na tem področju, ampak na vašem mestu se ob predpostavkah, da je dojenčica sicer dovolj težka in dobre volje ter ima polne plenice, ne bi preveč sekirala. Vsake toliko znajo zavračat kakšno hrano – mogoče zaradi zobkov, mogoče je kakšen tretji razlog ali pa jim enostavno ne paše. Ponujajte še naprej in upam, da spet začne jesti. 🙂
Mateja Tamše
To, da je pol hrane po tleh, je pa čisto običajno. 😀 Prve mesece ni za pričakovat, da bo otrok ful pojedel, čeprav je mene včasih količina hrane v plenici presenetila. V glavnem, čim manj se sekirat, mal pogledat na sol, sladkor, da ju je čim manj dodanih in na izi. Vidim zdaj, kako sem pri prvi komplicirala s hrano – se mi zdi kot, da bo tale tretji na poti že dokaj hitro jedel podobno, kot ostala družina, hahaha, ker se pri toliko otrocih enostavno nimaš več časa sekirat in obremenjevat s tem, KOLIKO je otrok pojedel. Kar poje, poje, če se še doji itak ni panike. In zraste – vsaj moji so vsi, ne glede na to, koliko sem se JAZ obremenjevala s tem, koliko so pojedli. 😀
Monika jelen
Zdravo…tiste ki ste uvajale gosto hrano po BWL metodi…kaj ste devale malčkom za jest…pri prvem sinku nikoli nisem tega prakticirala je začel šele nekje pri 9 10ih mesecih tako jest…pri drugem sinku pa zdaj opažam(6 mesecev) da že on sam prime hrano in si jo nese v usta…bolj me skrbi zaradi koščkov da se mu nebi kaj zaletelo…sicer ima zaenkrat dva zobka spodaj pa še tista nista čisto zunaj🙂…hvala za nasvete*
Mateja Tamše
Živijo! Najboljša stvar BLW je, da lahko otroku že dokaj hitro ponudiš pravo hrano. Jaz sem sicer začela s posameznimi kosi zelenjave – brokoli, cvetača, bučka, krompir, ampak dokaj hitro nadaljevala s kakšnimi špageti z omako ipd., brez soli in začimb, ki sem jih za nas dodala po tem, ko sem za dojenčka obrok odvzela. Čisto preprosto – slediš otroku. Ko vidiš, da mu nekaj gre, nadaljuješ naprej, skladno z življenjskim tempom svoje družine.