Vroče je, vroooooče! In ne glede na to, da je zunaj več kot 25 stopinj, na soncu še več, še vedno vidimo novice, kako je nekdo otroka ali psa pustil v avtu na soncu. In ogromno mamic z vozički, ki so pokriti s tetrami ali celo dekicami, da otroku ne bi sonce sijalo v voziček.
Vidite, kako sem v naslov namenoma vnesla še eno besedo? Tudi to, da rahlo odškrnemo okna in avto pustimo na soncu, ni nič boljše. Rahla razlika se namreč pozna le na začetku, končna temperatura v avtu čez nekaj časa pa je enaka. Test je dokazal, da se v primeru povsem zaprtih oken prvih 20 minut notranjost avta segreva malenkost hitreje in sicer s povprečjem treh stopinj Celzija na pet minut v primerjavi s stopnjo dveh stopinj na pet minut. Vendar pa po dobre pol ure temperatura v notranjosti avta z delno odprtimi stekli prične strmo naraščati, medtem ko v povsem zaprtem avtu takrat raste le še počasi. Že po okoli 50 minutah je temperatura v notranjosti avta praktično identična ne glede na to, ali so bila stekla zaprta ali odprta, dokazuje študija, ki je s tem ovrgla ljudsko prepričanje, da lahko s pripiranjem hladimo notranjost avta in morda v njem “samo za pet minut” celo pustimo živo bitje, bodisi otroka ali žival. (Vir.)
Še nekaj dejstev: že pri zunanji temperaturi 20 stopinj je po petih minutah notranjost avtomobila segreta na 24 stopinj – po 30 minutah je v notranjosti že za 16 stopinj bolj vroče, po eni uri pa je temperatura notranjosti že 46 stopinj. Ob višjih temperaturah zunanjosti temperatura v notranjosti skokovito raste. V najbolj vročih dneh pod soncem, ko temperatura recimo doseže 40 stopinj, se notranjost hitro segreje na življenju nevarne temperature; po eni uri v takšnem avtu temperatura naraste na kar 68 stopinj, kar je nevarno že za odrasle, kaj šele za otroke ali domače živali. Že telesna temperatura 42 stopinj je dovolj, da pride do vročinskega šoka oziroma do toplotnega udara, ki vodi v odpoved mnogih telesnih organov in v smrt. (Vir.)
Zato menim, da ne glede na vse povedano in vse zapisano in vsa opozorila, ki jih slišimo na televiziji in radiih, velja še enkrat omeniti, da živih bitij v avtu enostavno NE puščamo. Ne samo za 5 minut, ne za 10. Sploh ne.
Zasledila sem tudi, da si nekatere mamice bojijo prižigati klimo v avtu. Naj poudarim, da ni nobenega znanstveno podprtega dokaza za to, da prižgana klima v avtu povzroča prehlad. Potrebno je biti pozoren le na to, da se avta ne shladi preveč, da za otročka prehod na zunanje temperature ni prevelik. Klima v avtu pa je še kako zaželjena, sploh glede na informacije, ki sem jih navedla zgoraj. Dodatno obremenitev za otroke v avtu predstavlja to, da običajno sedijo v otroškem sedežu oblečeni, kar preprečuje odvajanje toplote s potenjem, saj pot nima kam izhlapevati. Telo se namreč zakrito z oblačili in v sedežu segreje trikrat hitreje kot ob enaki temperaturi na svežem zraku.
Veliko mamic vozi otroke v vozičkih, ki so pokriti s tetra plenico ali (pa res upam, da ne), s kakšnim drugim debelejšim kosom blaga. Sicer sama tega ne prakticiram ne pozimi, ne ko je vetrovno in ne poleti, vsakodnevno pa vidim mamice, ki se sprehajajo s pokritimi vozički. Zadnjič sem šla celo mimo take skrajnosti, da je bilo zunaj več kot 25 stopinj, košaro pa je mamica imela pokrito s prevleko, notri novorojenčico v dolgih rokavih in kapi, pokrito z dvojno dekico. JA, še vedno se dogajajo taki ekscesi, ki so lahko življenjsko ogrožujoči, zato po mojem mnenju nobeno dodatno opozorilo ni odveč.
Švedski raziskovalci so ugotovili, da tanka plenica ali odeja, ki zajame večino sprednjega dela vozička, lahko zmanjša kroženje zraka in poveča toploto v notranjosti. Dokazali so, da se je voziček na soncu pod tetra plenico segrel kar za 15 stopinj, medtem ko se nepokrit ni. Si predstavljate, koliko lahko naraste temperatura, če je zunaj 29 stopinj, kot recimo danes? 29+15 je celih 43 stopinj. Dovolj za vročinski šok! Dodaten problem je lahko tudi to, da starši ne morejo videti dojenčka, če se pritožuje nad vročino. Pravzaprav mu postane tako udobno, toplo, kot da bi bil v maternici in lahko celo preneha dihati. Ugotovitve so objavili v švedskem časopisu Svenska Dagbladet, kjer navajajo, da je lahko pokrit voziček na soncu tudi vzrok za sindrom nenadne dojenčkove smrti. (Vir.)
A lahko na tej točki verjamemo strokovnjakom in NE ‘zdravi kmečki pameti’, ki mogoče mamicam govori, da morajo biti otroci v košari ne vem kako pokriti in zadekani, če ne bo, kaj? Prišel zrak do njega? Se ga dotaknila kakšna sapica? In potem bo dobil vnetje ušes? (Katerega lahko povzročijo bakterje ali virusi, malo vetra pa nikakor ne!)
Tako da prosim, mamice in očki, ne se ravnat po zdravi kmečki pameti in poslušat tet, ki bi otroku v vozičku naredile bunker. Verjemite raje strokovnjakom in dokazanim dejstvom in vozička enostavno NE pokrivajte. Namig: v vsaki otroški trgovini se dobi univerzalna tenda za čez voziček, ki stane manj kot 5 eurov. Za moje pojme res minimalna investicija v boljše počutje vašega otročka.
Takole, tale moj prispevek se je raztegnil veliko dlje, kot sem pričakovala. Ampak če bo zaradi tega vsaj enemu otročku malo manj vroče v vozičku, je moj namen dosežen. Pa uživajte v poletnih temperaturah še naprej! Meni je vse nad 27 stopinj čisto preveč, tako da zadnje dni bolj vegetiram, kot kaj drugega. Kaj šele bo. 😀