Nikoli se nisem prav preveč obremenjevala s tem, da sama z otroki nekam ne morem iti. Vedno je bilo vse izvedljivo, seveda z nekaj predpriprave in iznajdljivosti. Priznam pa, da me je tokrat, preden smo šli v toplice, kar malo stiskalo. Moj mož je šel namreč tja na rehabilitacijo in vedela sem, da ves čas ne bo mogel biti z nami. V končni fazi so se moji strahovi izkazali za neutemeljene. Pripravila sem se na najslabše, izteklo pa se je prav dobro. Torej, kako? Super je, če je vsaj kakšen otrok starejši od treh let, da je že bolj samostojen in neodvisen. Upam si sicer reči, da bi bilo vse skupaj izvedljivo tudi z manjšo starostno razliko, vendar bi bilo v to potrebno vložiti več napora. Super je tudi to, če si za obisk izbereš enega od bazenskih kompleksov, ki je primeren za invalide – tako bo tudi dostopen z otroškim vozičkom. Kako si torej vse skupaj olajšati?
- Ne pretiravaj s prtljago. Toliko, kolikor si lahko naložiš na voziček, je dovolj.
Zelo sem skrčila seznam stvari, ki jih potrebujemo s seboj. Otroci ne potrebujejo vsak svoje brisače. Prigrizkov nisem potrebovala s seboj, ker jemo tako ali tako v hotelu, pa tudi dovoljeni niso. Poleg tega je to zelo smiselno, da imaš proste roke in nisi obtežena, kadar je treba kakšnega od otrok na hitro ujeti ali pa preprečiti kakšno mini katastrofo.
- Vsak od otrok naj bo opremljen s plavalnim pripomočkom, s katerim se je praktično nemogoče utopiti.
Ja, super je, če se otroci naučijo plavati. Dokler pa ne znajo in te številčno premagajo, morajo na bazenu nujno ves čas imeti na sebi pripomoček, ki jim preprečuje utopitev. Saj ne, da se to dogaja vsak dan, ampak sigurno je le sigurno. Hitro se lahko zgodi, da moraš poskrbeti za enega otroka in je drugi nekaj časa brez nadzora. Če ti pa uspe priti do petih prostih minut, lahko mirno prelistaš revijo ali pa poškiliš na telefon in objaviš nov IG story. 😀
- Imej vse pripomočke na dosegu (ene) roke.
Plenice? Check. Glavnik? Check. Denarnica? Check. Voda? Check. Žogica? Check. Brisača? Ja ja, zagotovo se zaplete pri ravno tisti brisači, ki jo bo triletnik nujno hotel tisti trenutek imeti. Skoraj zagotovo bo to v istem trenutku, ko bo dojenček začel jokati, da je lačen. To so pač čari materinstva. Mirne živce, ena stvar naenkrat, pa bo.
- Kar lahko storiš prej (v apartmaju/sobi/…), stori.
Otroke nahrani, preden greste. V kopalke se VSI preoblecite že prej, ker je v bazenskih kabinah to precejšnja nočna mora. S starejšimi otroki se prej pogovorite in jih pripravite na situacijo. Prosite jih za pomoč – neverjetno je, koliko že razumejo. Pod to točko spada še odhod z bazena. Če ti uspe, otroke namili in stuširaj že tam. Voda otroke strašno utrudi in če to prestaviš na večerni čas v sobi, se zna zgoditi kakšno trmarjenje in dretje. Pa še prihraniš si enkratno slačenje in oblačenje.
- Prosi za pomoč, če jo potrebuješ.
Na bazenu je zagotovo osebje, ki bo mamici sami z veseljem priskočilo na pomoč. Tudi pri odpiranju vrat, nošenju vozička čez stopnice. V mojem primeru se je pa izkazalo, da starejše tete prav z veseljem pogledajo na voziček s spečim dojenčkom, če bi se slučajno zbudil.
No, pa še zadnje, najpomembnejše – ne kompliciraj, sprosti se in uživaj. Skoraj zagotovo bo šlo kaj narobe. Ampak, če se boš držala drugega nasveta, boste še vedno živi prav vsi in otroci bodo imeli spet enega od lepih spominčkov za svojo zakladnico. 😉
Pa še to: v zapisu sem sicer naslovila mamice. Lahko pa seveda vse skupaj velja tudi za očke, v kolikor se odpravijo na kakšen tak podvig.